Parafia Łężyny

Parafia p.w. Świętego Mikołaja – Łężyny

Adres parafii:
Łężyny 149
38-230 Nowy Żmigród

położenie GPS: 49o38’81″N/21o31’39″E

Odpust parafialny:
 6 grudnia oraz w ostatnią niedzielę sierpnia – MB Pocieszenia
 Teren parafii:  Łężyny i Gorzyce

 

           Miejscowość Łężyny znajduje się ok. 6 km na północ od Nowego Żmigrodu jadąc drogą w kierunku Jasła – województwo podkarpackie, powiat jasielski, gmina Nowy Żmigród. Większa część wioski umiejscowiona jest przy drodze w kierunku miejscowości Łajsce.

Kościół parafialny

         Parafia w Łężynach została założona pod koniec XIV wieku lub początkiem XV w. gdyż brak jest dokumentów na ten temat.  Tradycja przekazuje iż pierwszym kościołem był kościółek pod wezwaniem św. Bernarda który był położony blisko obecnie tzw. „starego cmentarza” położonego tuż przy drodze z Jasła do Nowego Żmigrodu. Miejsce tego cmentarza łatwo zauważyć gdyż jest na wzniesieniu – po lewej stronie drogi jadąc od Jasła gdzie jeszcze zachowało się kilka nagrobków.

Nie są znane losy kościółka – najprawdopodobniej gdy pojawiają się wzmianki o kościele parafialnym, to wspomnianego kościółka Św. Bernarda już nie było a pierwsze informacje o istnieniu już kościoła parafialnego pochodzą jeszcze sprzed roku 1511 r. co opisał historyk Jan Długosz w „Liber beneficiorum episcopatus Cracoviensis” (1470 – 1480) .

Stary Cmentarz – galeria

 

      Obecny kościół parafialny pod wezwaniem Św. Mikołaja znajduje się ok. 1 km od trasy Jasło – Nowy Żmigród (należy skręcić na krzyżówce w kierunku Łajsc). Ten to też modrzewiowy kościół powstał około 1511 r. lecz nie był tak okazały jak obecny. Na przestrzeni wieków był rozbudowywany (1793 i 1910) i  przez to zatracił swój charakter gotycki.

Kościół parafialny – Łężyny

– ok. 1765 r. – dobudowanie zakrystii, „sprawienie” wielkiego ołtarza oraz wymianę drewnianej podłogi na kamienną posadzkę – proboszcz ks. Tomasz Gryźniewicz

– ok. 1860 r. – dobudowanie przedsionka przekształconego w boczną kaplicę – proboszcz Jan Morawski

– ok. 1900 r. – przedłużenie kościoła – proboszcz Feliks Radwański

– 1929 r. położenie nowej polichromi- proboszcz Stanisław Nawrocki

– ok. 1930 r. dostawienie drewnianego przedsionka – proboszcz Stanisław Nawrocki

Decyzją z 25 października 1994 r Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krośnie wpisał kościół parafialny w Łężynach do dóbr kultury regionu podkarpackiego.

Pierwsze prace konserwatorskie rozpoczęto 2 czerwca 1998 r. odnawiając prezbiterium, a w kolejnym roku konserwatorka zabytków Maria Żurowska z Krakowa prowadziła dalsze prace w całym kościele.

     Teren kościoła otoczony jest murowanym murem zakończonym murowaną dzwonnicą która jest równocześnie wejściem na teren kościoła. Obok kościoła idąc ścieżką kierunku plebanii, możemy zobaczyć stary spichlerz.

Galeria zdjęć kościoła parafialnego w Łężynach – 2005 rok

Galeria zdjęć kościoła parafialnego w Łężynach – nocą

Galeria zdjęć kościoła parafialnego w Łężynach – 2014 rok

Cmentarz „Choleryczny”

      W 1873 roku miała miejsce epidemia cholery. Pozostałością jest kapliczka i Krzyż Jubileuszowy z 2000 roku upamiętniający ten fakt.

Chcąc dotrzeć na wspomniane miejsce należy skręcić w drogę dojazdową do cmentarza parafialnego a następnie minąć go. Kolejno przejedziemy obok dwóch budynków mieszkalnych a po minięciu drugiego (oba są po prawej stronie drogi), po lewo zobaczymy kapliczkę oddaloną ok. 50 m od drogi a za nią krzyż.

Zdjęcia z 2005 i 2014 roku

Opracowanie i zdjęcia: Jerzy Idzik

Bibliografia

– Strona Gminy Nowy Żmigród
– wikipedia
– portal Diecezji Rzeszowskiej