Stacja pogodowa

Stacja pogodowa APRS w Nowym Żmigrodzie – historia i stan aktualny (na dole strony)

***** 2009 

Początek APRS w Nowym Żmigrodzie u Jerzego SQ8GBG

10 czerwca 2009r. zainstalowałem testowo DIGI APRS w Nowym Żmigrodzie. Pracuje on na radiu ręcznym Rexon RL-102 z mocą 1W i antenie 1/4 GP. Całość obsługuje Mini DIGI-TNC.

W ostatnich dniach października 2009 uruchomiłem w mojej miejscowości IGATE APRS pod znakiem SQ8GBG-4.  Wcześniej prowadziłem próby z minidigi jako digi jednak okazało się iż sporo paczek nie dociera do igate – za duża odległość i nakładanie się mojego słabego sygnału na inną mocniej słyszaną stację na digi Liwocz. Działo się tak gdyż, gdy mój digi słyszy sygnał słaby niedocierający do innego mocnego regionalnego digi jakim jest umieszczony na Liwoczu SR8NWF. Mam nadzieję że dzięki tym zmianom więcej stacji będzie słyszalnych nie tylko z naszej okolicy.

Sprzęt wykorzystany na IGate to stary laptop 200MHz 65 MB RAM i 4 GB dyskiem. Radia zmieniam i sprawdzam jak to pracuje. Zacząłem od FT-897 i ten pracował rewelacyjnie, ale już ręczniaki – dwa różne – czułości miały dużo mniej.Teraz (2010r.) IGATE pracuje na radiu ręcznym IC-32 (dwupasmowe).

***** 2010

Piątego marca 2010 r. uruchomiłem na szybko stację pogodową WS-2300 w swoim QTH. Początki były trudne, bo czytając fora na ten temat wiedziałem tylko że jest bardzo mało odporna na promieniowanie w.cz. Mimo to na szybko przykręciłem „wiatromierz” i stacja zaczęła zbierać dane. Niestety nie posiadałem kabla do podpięcia całości do komputera, więc zacząłem szukać i owocem było zrobienie odpowiedniego złącza i ściąganie danych pogodowych na komputer.

Kabel do podłączenia stacji WX-2350 (WX-2300) z komputerem.

Kolor
1 Blue-niebieski RTS
2 Brown-brązowy TX-
3 Green-zielony TX+
4 White-biały DTR

Początkowo ściągnąłem sobie program do obsługi tej stacji ze strony Heavyweather dzięki czemu zobaczyłem że wykonany kabel pracuje poprawnie a program ściągał dane pogodowe. Aby całość danych mogła być przekazana do internetu poprzez np. program ui-view (do sieci APRS) trzeba zaopatrzyć się w stosunkowo prosty program UI-Weather który zapisuje dane na dysku do pliku wx.txt. Ten plik  trzeba następnie wczytać do programu ui-view (konfiguracja WX). Dzięki niemu program ui-view co założony czas odczytuje dane z WS-2300 i wysyła do sieci APRS.
W wymienionym programie jest zakładka dotycząca konfiguracji stacji pogodowej WX  i tu były kłopoty z wyborem, bo nic nie działało 🙂

Jako że nie interesuje mnie używanie dużych ilości nazw stacji to pozostawiłem tam znak igate SQ8GBG-4 i w ten sposób jeden komputer obsługuje IGATE i WX.

*

Od końca marca dane pogodowe są przekazywane dzięki darmowemu dla krótkofalowców programowi Weather Display który mimo początkowo małych kłopotów z odczytaniem danych z WS-2300 pracuje prawie poprawnie cały czas. Wybranie właściwej zakładki jaką mam stację pogodową  powodowało że program nie widział danych mimo iż komunikacja przebiegała poprawnie. Ktoś zapyta dlaczego zmieniłem oprogramowanie- otóż program UI-Weather z niewiadomych dla mnie powodów albo się wysypywał, albo nie aktualizował zczytywanych danych.

Reasumując na dzień 15 kwietnia 2010 wygląda u mnie to tak: uruchomiony Win98 + Weather Display (zaznaczona opcja zapisu do pliku danych dla APRS) + UI-View który wypycha to w internet równocześnie słuchając stacji lokalnych na porcie radiowym 144.800 MHz (Rexon RL-102). Rexon tylko słucha, bo komputer ma jeden port COM, a USB w tym modelu laptopa to nawet pod XP miało kłopoty działać – straszny staruszek 🙂 ale jeszcze ciągnie.

Od maja 2010 r. niestety nie pracuje stacja pogodowa. Powód, to jej uszkodzenie przez bliskie wyładowanie atmosferyczne. Są szanse na reaktywację, jednak to trochę potrwa.

 

******* 2011

Początkiem 2011 roku po zakupie kolejnej stacji pogodowej WS-2350 (czyli stacja WS-2300 z kablem COM-USB ;-)) uruchomiłem WX w okolicy pracujący pod znakiem SQ8GBG-2. Jego pracę – dane telemetryczne można zobaczyć na stronie www.aprs.fi. Przyczynek do tego mieli ogromny koledzy z Warszawy SQ8BLK Paweł i SQ5MRF Andrzej. Dzięki za pomoc.

Podgląd danych ze stacji można zobaczyć klikając na link: SN8G-2 który będzie aktywny do końca 2011 roku (do końca roku mam znak okolicznościowy, chyba że uda się uruchomić stację pod niezależnym znakiem).

Poniższe zdjęcia przedstawiają prace uruchomienia stacji IGATE na terminalu (mini komputer o małym poborze prądu). Ten temat pojawił się ze względu na to iż komputery stacjonarne czy laptopy „ciągną” mocno prąd z sieci (czytaj: kasę wyciągają z kieszeni :-)) . Terminal ma procesor 800 MHz, 128 MB RAM i dysk-karta CF 4GB. Jest to całkiem fajna alternatywa dla naszych potrzeb, chodź lepiej mi się pracowało po podmianie tego terminala na taki sam z procesorem 1 GHz. Terminal ma zainstalowany system XP z oprogramowaniem UI-View32.

 

********** 2012

Zdjęcia z uruchomienia WX3IN1 u SQ8GBG

 

*


Od dnia 16 grudnia 2012 r. w Nowym Żmigrodzie pracuje stacja pogodowa o znaku krótkofalarskim SR8NZ .

Przykładowe dane widać na załączonym zdjęciu a po kliknięciu przekierowani jesteśmy do aktualnych danych.

 

Wykorzystałem tu Stację Pogodową WS-2350 podłączoną do urządzenia WX3IN1. Dane przekazywane są bezpośrednio do serwera internetowego APRS, oraz drogą radiową rozsyłane po sieci radiowej.

 

Zastosowałem radio firmy YAESU pracujące mocą poniżej 5 wat. Wg mojej oceny bardzo dobrze odbiera – jest czuły odbiornik. Blokada szumów została wyłączona gdyż WX3IN1 ma możliwość pracy z blokadą cyfrową i w takiej konfiguracji całość najlepiej się sprawuje.
Urządzenia zasilane są z dość dużego zasilacza (wykorzystywany okazyjnie do zasilania innych urządzeń) oraz podpiętego akumulatora 24 Ah jako bufor. Do tej pory dłuższy brak prądu to ponad 5 godzin. System nie wyłączył się co daje szansę na bezawaryjną pracę całego kompletu. Wiadomo nie jest to optymalny sposób zasilania gdyż może dojść do głębokiego rozładowania akumulatora w przypadku dłuższego braku zasilania sieciowego. Dodatkowo po powrocie napięcia sieciowego może akumulator być ładowany bardzo dużym prądem co też wykończy wcześniej czy później zastosowany akumulator. Przewiduję zastosowanie specjalnego zasilacza lecz czekam na „zastrzyk gotówki” na ten cel.

2018

W ostatnim roku doszło do uszkodzenia radia Yaesu które pracowało na Igate i stacji pogodowej. Po pewnym czasie „niebytu” podpiąłem starego Rexona RL-102 który zbiera dane i poprzez WX3IN1 przekazuje do internetu.

cdn.