O mnie – about me

Co nieco o autorze

 

       Z widocznym tu zwierzątkiem łączy mnie – oczywiście poza cechami charakteru – wspólny rdzeń … słowotwórczy no i może czupryna. Mam na imię Jurek (Jerzy –> dla wykazania pokrewieństwa z jeżem 🙂 ) Jestem absolwentem Politechniki Rzeszowskiej, a przed tym: Technikum Leśnego w Lesku, gdzie spędziłem kilka wspaniałych lat.
Obecnie mieszkam w miejscowości Nowy Żmigród ~ 25 km od Krosna i ~ 30 km od przejścia granicznego w Barwinku.
Moje zainteresowania opisuję poniżej. Wymieniam jednak tylko te, które przynoszą mi najwięcej satysfakcji. Pozostałą część zamykam na razie w sferze marzeń, co nie oznacza, że na tym poprzestanę …

Moje zainteresowania

Krótkofalarstwo – my best hobby

Licencjonowani nadawcy

W przypadku tej grupy hobbystów nie można korzystać z urządzeń radiowych do momentu uzyskania licencji radiooperatora. W praktyce oznacza to po prostu zdanie egzaminu krótkofalarskiego. Wówczas dana osoba ubiegająca się o status radiooperatora otrzyma z Urzędu Komunikacji Elektronicznej swój unikatowy znak, który daje jej prawo do pracy radiowej na przyznanych pasmach.
Każda osoba chcąca poznać czym jest krótkofalarstwo czy też spróbować sił w zakresie obsługi krótkofalarskich urządzeń nadawczo-odbiorczych może skorzystać z zasobów klubowych. Najbliższy w naszej okolicy klub znajduje się w Jaśle – SP8KJX, w którym to  pod okiem doświadczonych koleżanek/kolegów można popracować spod znaku klubowego.

Jak to ze stacją SQ8GBG było … 🙂

 

       Początki mojego krótkofalarstwa sięgają września 1996 roku. Wtedy to po odpowiednim przygotowaniu zdałem egzamin na licencje radiooperatora kategorii B.  W październiku tego samego roku posiadałem już zezwolenie oraz swój znak krótkofalarski – SQ8GBG.

W początkowym okresie mojej przygody z krótkofalarstwem, mogłem używać urządzeń pracujących powyżej 144 MHz.  Od grudnia 1996 roku korzystam z radia fabrycznego – Rexon RL-102 i pracując na nim mogłem pojawić się na paśmie 2 m. Podczas rozmów poznawałem nowe koleżanki i kolegów, a konstruując coraz lepsze anteny mogłem rozmawiać coraz dalej.

W czerwcu 1999 roku wstąpiłem w szeregi  Polskiego Związku Krótkofalowców, oraz do Podkarpackiego Oddziału PZK (biuro nr 05) .

W roku 2000 Urząd Regulacji Komunikacji (dawna Państwowa Agencja Radiowa) udostępniła krótkofalowcom nowe pasmo 6 m. Jest to ciekawy wycinek częstotliwości, gdzie często  można przeprowadzać łączności na duże odległości (Ameryka, Australia, Afryka itp.) wykorzystując do tego niezbyt wyszukany sprzęt i całkiem proste anteny. Osobiście posiadałem na w/w pasmo radio pracujące w paśmie 10 m (President Lincoln) połączone z transwerterem (wykonany przez kolegę Czesława SQ8CMB) który przekształca częstotliwość na pasmo 6 m (~ 50 MHz).  Transwerter okazał się bardzo wygodnym i dobrym urządzeniem, pozwalając mi na wykonanie wielu ciekawych łączności.

W 2005 roku osoby posiadające zezwolenie kategorii B uzyskały możliwość pracy na dwóch dodatkowych pasmach – 80 i 10 m. Te zmiany dawały dodatkowe możliwości.  W moim przypadku jedynie brak odpowiedniego radia nie pozwalał mi na wykorzystanie ich. Przełomowy moment to wrzesień 2005 roku – wtedy po raz pierwszy pojawiłem się na 3,7 i 28 MHz.

Licencja kategorii 1 (A) pojawiła się u mnie w grudniu 2007 roku, kiedy to zdałem kolejny egzamin w Warszawie. Równocześnie ze mną pojechało tam dwóch kolegów, którzy od razu uzyskali najwyższą kategorię. Są to obecnie stacje Michała SQ8NGS z Cieklina i Bogdana SQ8NGT z Harklowej.

 

W najbliższej okolicy Nowego Żmigrodu licencję krótkofalarską posiadają:

  • Jurek SQ8GBG Nowy Żmigród
  • Stanisław SQ8JLS Nowy Żmigród
  • Kazimierz SQ8JLT Osiek Jasielski – silent key – 2013
  • Michał SQ8NGS Cieklin
  • Bogdan SQ8NGT Harklowa

 

Swoje radio ustawione mam najczęściej na 438,800 MHz (przemiennik jasielski). Korzystamy z częstotliwości „lokalnych” jak również z automatycznych stacji zwiększających zasięg łączności, czyli tzw. przemienników, co daje szanse na utrzymanie kontaktu podczas spacerów – radia ręczne, czy też podróżowania samochodem.

 

Najbliższe stacje tego typu znajdują się:

 

  •  w Krośnie
  • na górze Liwocz koło Jasła 70cm drugi  na Liwoczu 2m
  • w Tarnowie
  • w Dubiecku
– 145,725 MHz CTCSS 103,5

– 438,800 MHz TON

– 145.612,5 MHz CTCSS 103,5

– 145,775 MHz

– 145,600 MHz CTCSS 123

 
Pasmo obywatelskie

Niegdyś teren Nowego Żmigrodu i okolic był mocno usiany antenami CB. Codziennie spotykano na radiu całe grupy rozmawiających ze sobą osób. Z czasem wielu z nich zaczęło korzystać z telefonii komórkowej. Dlatego wiele stacji dziś już nie usłyszymy, mimo że po ostatnich zmianach prawnych niektóre stacje się reaktywowały.

            Jeśli ktoś przebywa w pobliżu gminnej miejscowości to może zaglądnąć na kanał 7, gdzie częstym gościem jest tu: Rosomak 428, Rak, Riko, Ruda, Julietka 25 i inni (akt. 2018. a przynajmniej tak było kilka lat temu 🙁  ). Chętnych do rozmów serdecznie zapraszamy, a jeśli ktoś nie ma radia, a chciałby kupić i zamontować u siebie w domu, czy samochodzie – to doradzimy jak i co zrobić by cała stacja działała optymalnie.
Od już dłuższego czasu CB radio jest używane głównie w samochodzie, a krótkofalarstwo przejęło resztę czasu 🙂
 
Przyroda
      Lubię obserwować ptaki, ale nie gardzę niczym co mi „podrzuci w tzw. międzyczasie”  przyroda. Staram się uwieczniać ją w obiektywie aparatu i kamery. Interesują mnie też nowe rozwiązania technologiczne chroniące naturę i nas jako jej integralną część.
Filmy
      Szczególną słabość mam do filmów z zakresu fantastyki popularnonaukowej, jak również dokumentów nawiązujących tematycznie do pradawnych czasów: okresu powstawania piramid i innych starożytnych budowli, których tajemnice nie zostały do końca wyjaśnione. Moją uwagę zwracają także filmy dotyczące zjawisk paranormalnych, niewyjaśnionych, dziwnych, których naukowcy nie są w stanie wytłumaczyć.
Podróże
      Tak, podróżować zawsze lubiłem i pragnąłem. Nie udało mi się jeszcze zrealizować wszystkich planów w tej kwestii….