Nowy Żmigród

Witajcie

Szczególnie witam osoby przekierowane na mój serwis z innych serwisów.

U góry strony widzicie menu w którym umieszczam wszystko co jest związane z miejscowością gminną Nowy Żmigród (my QTH) oraz z okolicznymi miejscowościami.

Zapraszam do lektury a jeśli ktoś chce dołączyć do wspólnego tworzenia-archiwizowania-opisywania tematów związanych z naszą miejscowością to oczywiście serdecznie zapraszam

Jerzy Idzik – SQ8GBG

 

Nieco historii itp. …

     Nowy Żmigród to dawne miasteczko leżące (licząc od centrum do centrum) ok. 18 km od Jasła, 14 km od Dukli i 30 km od Gorlic. Usytuowanie na skrzyżowaniu ważnych w przeszłości traktów handlowych: z północy prowadzący z Jasła do Bardejowa na obecnej Słowacji, oraz z zachodu z Gorlic do Dukli i dalej na wschód. Większość zabudowy położona jest na wzniesieniu ok. 30 m powyżej rzeki Wisłoki będącej równocześnie granicą miejscowości od strony zachodniej (centrum ok. 305 m n.p.m.). Umiejscowienie na wzniesieniu pozwalało w dawnych czasach na budowę dużych piwnic pod budynkami na co pozwalał suchy teren lecz ludność miała problemy z wodą gdyż studnie musiały być bardzo głębokie.
Osada Nowy Żmigród jest wzmiankowana w 1277 r.  zaś pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1305 r. kiedy to stanowiło ono własność rodu Bogoriów. Żmigród rozwijał się dzięki rzemiosłu i kupiectwu, czemu szczególnie sprzyjało umiejscowienie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych.
Wojny XVII-wieczne i pożary dokonały bardzo dużych zniszczeń. W 1934 r. miasto utraciło prawa miejskie. Jeszcze w czasach przedwojennych sporą część mieszkańców stanowiła ludność narodowości żydowskiej wymordowanej w czasie II wojny światowej przez hitlerowców. Czas wspomnianej wojny dokonał ogromnych zniszczeń miejscowości szczególnie w wyniku nalotów i ostrzałów artyleryjskich. 

          Dziś Nowy Żmigród jest siedzibą gminy. W miasteczku jest przedszkole,

Przedszkole  w Nowym Żmigrodzie

Szkoła Podstawowa  w Nowym Żmigrodzie

Liceum w Nowym Żmigrodzie

 

Gminny Ośrodek Kultury, poczta, kościół parafialny pw. śś Piotra i Pawła z Sanktuarium Bł. Władysława Findysza Kościół Parafialny z Sanktuarium Bł. Wł. Findysza oraz wiele różnego rodzaju sklepów.

      Miejscowość zachowała miejski układ zabudowy, z prostokątnym rynkiem otoczonym nowymi budynkami. Zachowało się również kilka domów mieszczańskich z XVIII – XIX wieku i pozostałości fortyfikacji miejskich z XV – XVII wieku.

     16 czerwca 2005 odbyła się beatyfikacji bł. ks. Władysława Findysza, proboszcza naszej parafii w latach 1941-1964.
Kolejnym krokiem było wybudowanie w 2006 r. kaplicy bł. W. Finysza. Kaplicę dobudowano do północnej części kościoła parafialnego. W środku znajduje się sarkofag ze szczątkami błogosławionego przeniesione z tutejszego cmentarza parafialnego gdzie był pochowany.